1401/12/27
38

مزایای نوماراتاژ و نحوه ی دریافت آن

تعریف نوماراتاژ

نوماراتاژ یک برگه رسمی و قانونی می ­باشد. این برگه سند مهمی به شمار می ­آید که نشان از واقعی بودن اطلاعات محل سکونت‌ یا همان ملک شخص است. در این سند اطلاعات و جزئیات واقعی و قانونی از ملک قابل مشاهده می ­باشد. از جمله این اطلاعات شامل آدرس ملک، مختصات دقیق آن و حدود و مرزهای آن ملک است.

برگه نوماراتاژ توسط شهرداری منطقه صادر می‌شود. از سال 2022، متقاضیان اقامت در ترکیه همراه با سایر مدارک، ارائه برگه نوماراتاژ نیز الزامی خواهد بود .

الزامی کردن نوماراتاژ به عنوان مدارک نهایی دریافت اقامت ترکیه دلایل زیادی دارد. احتمالا دولت ترکیه در پی ارائه‌ی اقامت به کسانی است که حضور مستمری در کشور ترکیه دارند، می باشد که با الزامی کردن این برگه می ­توان به این هدف نزدیک شد.

اگر یک تبعه‌ی خارجی باشید و قصد دارید در ترکیه بیشتر از مدت مجاز ویزایتان بمانید، باید برای اخذ اجازه‌ی اقامت هر چه زودتر اقدام نمایید. هنگامی­که برای نخستین بار برای اجازه اقامت درخواست می‌دهید اقدام می کنید، اداره کل مهاجرت، قرارداد اجاره محضری و یا سند مالکیت منزل شخصیتان را به عنوان مدرک آدرس خواهد پذیرفت. اما مدتیست از مهاجران کپی سند مالکیت و نوماراتاژ خانه خواسته می­شود.

گواهی شماره‌گذاری یا نوماراتاژ که در زبان ترکی به عنوان numarataj belgesi معروف می ­باشد. در صورتیکه کپی درخواستی ارائه نشود آن وقت درخواست اجازه اقامت شما ظرف 30 روز باطل خواهد شد. ما در ادامه مطلب راجع به شیوه دریافت نوماراتاژ و هزینه‌ی اخذ این مدرک بیشتر می ­پردازیم.

 

لزوم نوماراتاژ برای اجازه اقامت

از 1 نوامبر 2021، مسئولین مهاجرت از تمامی ساکنین درخواست این سند را برای جلوگیری از رفتار متقلبانه و همچنین اطمینان از ثبت درست کلیه املاک/آدرس‌ها در سیستم ثبت آدرس ملی داشته ­اند.در ضمن برای املاکی که اطلاعات آنها به درستی اعلام شده، نیازی به این سند نمی ­باشد.

درخواست این برگه همچنین از اقامت غیرقانونی و جا زدن اشخاص به عنوان مالک در مواقع غیرقانونی جلوگیری خواهد کرد. اغلب اوقات، افراد خود را به عنوان مالک املاکی بیان می­کنند که در واقع موجود نیستند یا هنوز در سیستم ثبت نشده‌اند.

طبق قوانین ترکیه و مقررات مربوط به آدرس و شماره گذاری منازل، هیچ دو ساختمانی با نام و شماره یکسانی را در محدوده شهرداری نباید نام­گذاری شود.و همین آیین نامه نیز نحوه به محاسبه این اعداد را مشخص می‌کند.

 

روش درخواست نوماراتاژ در ترکیه

در نظر داشته باشید اگر مکانی را اجاره می­ نمایید، همواره قبل از درخواست نوماراتاژ از شهرداری، حتما ابتدا از صاحبخانه خود بپرسید، و اگر صاحبخانه شما از کپی را در اختیارتان قرار نداد، به اجاره آن ساختمان اقدام نکنید.

شما جهت دریافت یک نوماراتاژ برای خانه خویش، باید به شهرداری محلی خود یا نزدیکترین اداره کل ثبت اسناد و املاک مراجعه نمایید.در ضمن یک جستجوی سریع در گوگل می­تواند به شما مسیرهای خوبی را نشان دهد. زمانی که به شهرداری مراجعه کردید، دنبال قسمتی با عنوان اداره بازسازی و شهرسازی یا مشابه آن بگردید. البته برخی از شهرداری‌ها نیز امکان دارد دفاتر خاصی به نام «نوماراتاژ اوفیسی» تعریف کرده باشند که کار را برای شما راحتر خواهد کرد.

که در آنجا از شما می­خواهند، برای اخذ نوماراتاژ برگ درخواست پر کنید. که شما به اطلاعاتی از قبیل زیر نیاز دارید:

 • ارائه آدرس کامل شما
 • نام منطقه، شهرک مسکونی، شماره خانه و محله
 • همراه داشتن قبوض برق و آب به عنوان مدرک
 • ارائه پروانه ساختمان
 • ارائه سند مالکیت
 • ارائه مختصات ساختمان
 • ارائه قرارداد اجاره/اجاره

از شما خواسته می‌‌شود مدارک زیر را نیز تحویل دهید:

 • فتوکپی شناسنامه شخص متقاضی (شناسنامه و یا پاسپورت، ترجمه شده و در ضمن محضری)
 • یک برگ کپی از گواهی سکونت شخص یا سند مالکیت ساختمان
 • ارائه پروانه ساختمان
 • اگر ساختمان متعلق به یک شرکت می­باشد، مهر شرکت یا امضاء سند مجوز بخشنامه
 • برای پروژه‌های ساخت جدید، پروژه معماری تایید شده شهرداری
 • اگر به عنوان مستاجر درخواست می‌دهید دارید، یک کپی از قرارداد ما بین
 • اگر مستاجر یا شخص ثالث می­باشید، باید یک کپی از وکالتنامه محضری از طرف مالک نیز همراه داشته باشید

 

کشف جاده در نوماراتاژ

اگر ساختمان جدید ساخته شده باشد و یا ملک قبلاً ثبت نگردیده است، باید این مسئله را بررسی نمایید.

در مواردی که سازه یا ساختمان در پایگاه داده آدرس ملی ترکیه یا در سیستم شماره گذاری هنوز به ثبت نرسیده است، افسران شناسایی که توسط رئیس مدیریت آدرس منصوب شده اند، اقدامات لازم را انجام خواهند داد. در واقع عمل کشف این سازه، به معنی شناسایی ساختمان و همچنین تعیین مکان آن و سپس ثبت آن در سیستم می­باشد.

طریقه پرداخت هزینه‌ی شماره گذاری

هزینه شماره­ گذاری توسط اداره خدمات مالی شهرداری کلانشهر با یک رسید معین و به صندوق واریز خواهد شد. اگر برای ساختمان شما قبلاً نوماراتاژ صادر شده باشد، اکثر شهرداری ها یک کپی را به صورت رایگان یا هزینه اسمی به شما ارائه خواهند داد. و شهرداری­ ها معمولاً برای دانلود آدرس ثبت شده در سیستم هزینه ای دریافت نخواهند کرد، اما اگر ملک از قبل ثبت نشده است، می‌توانند هزینه‌ای از شما دریافت کنند.

بهتر است بدانید که مدت زمان لازم برای اینکه نوماراتاژ خود را دریافت نمایید تا حد زیادی به میزان مشغله شهرداری منطقه شما نیز بستگی خواهد داشت.که به طور کلی در حدود یک ماه طول خواهد کشید. اما اگر ملک شما در پایگاه ملی هنوز ثبت نشده است، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد.

.

 

در اخذ نوماراتاژ به چه نکاتی دقت کنیم؟

زمانیکه در حال جستجو دفتر شهرداری در Google Maps می­باشید، ابتدا نام شهر خود را جستجو نموده، قبل از اینکه به دفتر مراجعه کنید، از صاحبخانه یا صاحب هتل خود بخواهید تا آدرس محل زندگی شما را بصورت دقیق بنویسد.  سپس در دفتر شهرداری، با مراجعه به مسئول نوماراتاژ ، آدرسی را که از قبل یادداشت نمودید، به آن ارائه دهید و او نیز آدرس صحیح را در سوابق کامپیوتری پیدا می­کند.

در این حالت شما باید هزینه سند را پرداخت نمایید. و اگر یک زوج می­باشید، هر کدام از شما به به صورت جداگانه به نسخه‌ای از numarataj belgesi نیاز خواهید داشت و نام شما روی آن برگه خواهد بود، و سپس هر یک از شما به‌صورت جداگانه برای اقامت پس از درخواست اقدام خواهید کرد (درصورتیکه یکی از شما ترک باشد).

نحوه تکمیل درخواست اجازه اقامت پس از اخذ نوماراتاژ

برای تکمیل درخواست به وب سایت اجازه اقامت مراجعه نموده( https://e-ikamet.goc.gov.tr)

مطمئن شوید که این سایت را در یک مرورگر وب که پشتیبانی می­شود باز کرده ­اید. و در آنجا می توانید درخواست خود را تکمیل نمایید.

مقایسه پروژه ها