پروژه های این منطقه

منطقه بیلیکدوزو (Beylidüzü) در استانبول

بیلیکدوزو با سواحل زیبایش چندین سال است که توجه شهروندان و توریستها رو جلب میکند . شهرداری این منطقه، مکانهای مخصوص پیاده روی، دوچرخه سواری و ماهیگیری برای ساکنان طراحی کرده که چشم اندازهای زیبایی هم دارند. با طلوع آفتاب ماهیگیران سوار قایقهای خودشون می شوند و تورهای  ماهیگیری رو به دریا می اندازند که صحنه های نوستالژیک و خاطره انگیز برای شهروندان و توریست ها ایجاد میکند. خیابانهای پهن با فروشگاهها و رستورانها احاطه شده است. از لحاظ استاندارد شهری، بیلیکدوزو یکی از ویژه ترین مناطق استانبول است. نداشتن ترافیک درون منطقه ای و در عین حال سرزندگی و مدرن بودن اکثر محله های آن، این منطقه رو مقصد بسیاری از شهروندان خارجی مقیم استانبول کرده است . به علاوه بسیاری از مشاغل ایرانی در بیلیک دوزو، باعث شده اند که بیلیکدوزو به همراه اسنیورت، قطب جذابی برای زندگی ایرانیان باشد . هتلهای ۵ ستاره ، مدارس و بیمارستانهای دولتی، مراکز خرید لوکس مثل PERLAVISTA مراکز فرهنگی و تفریحی مثل بزرگترین کتابخانه شهرداریهای استانبول ، پارک بزرگ و مدرن یاشام وادیسی و مراکز تفریحی شبانه مثل مجموعه Ekinoks ، بر شهرت بیلیکدوزو افزوده است .

از لحاظ جغرافیایی شمال بیلیک دوزو با منطقه اسنیورت ارتباط دارد ، از غرب به بیوک چکمجه، شرق به آوجیلار و از جنوب  هم به  دریای مرمره میخورد.

تاریخچه منطقه بیلیکدوزو

در دوران امپراطوری عثمانی، دشت سرسبز و خوش آب و هوای این منطقه، محلی دلخواه برای شاه و اطرافیانش و بخصوص طبقه اشراف به عنوان محل ییلاق تابستان  به شمار می رفته و به همین علت ،این محل به بیلیکدوزو یا دشت بیگ ها معروف شده است.

آب و هوای منطقه بیلیکدوزو

استانبول  در تابستان هوای شرجی دارد اما بیلیکدوزو محل مناسبی برای فرار از گرما و هوای شرجی تابستانه چون  با وجود نزدیکی به دریا، از وزش دائمی باد و نسیم خنک بهره مند است ، به همین دلیل هوای بسیار مطبوعی در تابستان دارد . البته زمستان سرد و پر سوزی رو هم نسبت به محله های دیگر استانبول داراست .  ویژگی منحصر به فرد آب و هوای این منطقه باعث شده ساکنان، علائم پاییز و زمستان رو قبل از ساکنان دیگر مناطق استانبول تجربه کنند . نخستین بارش باران و برف استانبول در بیلیک دوزو می باشد . همچنین به دلیل وزش باد همیشگی و نسیمهای تابستانی، آلودگی هوا در این منطقه صفر است.

بافت فرهنگی ساکنین منطقه بیلیکدوزو

طبق آخرین آمار ، جمعیت این منطقه حدود ۲۰۰ هزار نفر تخمین زده میشود . ساکنین ترک این منطقه از خانواده های اصیل ترک هستند و فرهنگ شهرنشینی بالایی دارند . افراد تحصیلکرده و شهروندان ترک با طبقه اجتماعی بالای متوسط بیشتر ساکن بیلیک دوزو هستند. حتی مهاجران مقیم این منطقه هم به نسبت بقیه مهاجران از بافت فرهنگی بهتری برخوردارند . به خصوص اینکه با وجود مدارس فراوان و امکانات درمانی ممتاز ، دبیران و پزشکان زیادی رو در بیلیک دوزو ساکن کرده است . 

محله های منطقه بیلیکدوزو 

منطقه بیلیک دوزو شامل ۱۱ محله ست که به ترتیب نام های آنها اشاره شده :

عدنان کاهوجی محله

( ADNAN KAHVECİ MAHALLESİ)

باریش محله

( BARIŞ MAHALLESİ)

بیلیکدوزو محله

(BEYLİKDÜZÜ OSB MAHALLESİ)

بویوک شهیر محله

(BÜYÜKŞEHİR MAHALLESİ)

جمهوریت محله

( CUMHURİYET MAHALLESİ)

درائزه محله

( DEREAĞZI MAHALLESİ)

گورپینار محله

( GÜRPINAR MAHALLESİ)

کاوا کله محله

(KAVAKLI MAHALLESİ)

مارمارا محله

( MARMARA MAHALLESİ)

ساحیل محله

(SAHİL MAHALLESİ)

یاکوپلو محله

( YAKUPLU MAHALLESİ)

محله هایی مانند عدنان کاهوجی (Adnan Kahveçi) ، باریش محله (Barış ) و جمهوریت (Cumhuriyet) از بهترین محله های بیلیک دوزو هستند.

امکانات شهری منطقه بیلیکدوزو  

شهردار این منطقه که الان شهردار کل استانبول هم هست، با شعار بیلیکدوزو خانه ی ماست بیلیکدوزو را به یکی از مناطق پیشرفته ی استانبول تبدیل کرده است.

توضیح مختصر درباره وضعیت شهری بیلیکدوزو اینکه منطقه ای است، ساکت و آرام و بدور از هیاهوی شهر، مدرن و کمی لوکس با خیابانهای بزرگ و تمیز، فضای سبز ایده آل و رستورانها و فروشگاههای بسیار. نرخ اجاره منزل هم به نسبت امکاناتی که در آن وجود دارد بسیار منطقی و گاه ارزان تر از دیگر مناطق استانبول است.

البته دسترسی به مرکز شهر استانبول و انجام امور اداری کمی، ساکنانی که هر روز باید به محل کار خود بروند دچار مشکل می کند یا کسانی که برای امور اداری و خرید از بازار بزرگ شهر مجبور هستند  به مرکز شهر بروند . جدا از این افراد ساکنان بیلیکدوزو به دلیل دسترسی به همه امکانات زندگی شهری و همینطور امکانات تفریحی و آموزشی با کیفیت، کمتر نیاز دارن به مرکز شهر تردد کنند. سوپر مارکتهای زنجیره ای مثل میگروس و کارفور و همینطور بهترین فروشگاههای مواد غذایی مانند فیله مارکت و بازارهای هفتگی متنوع، از جمله امکانات بیلیکدوزو به شمار می روند. به خصوص اینکه اخیرا فروشگاه هایی با محصولاتی از ایران ، کمک حال هموطنان برای تهیه و طبخ غذاهای لذیذ ایرانی شده اند.

مهمترین مراکز خرید منطقه بیلیکدوزو

مرکز خرید مارمارا پارک

مرکز خرید مارمارا پارک با توجه به نقشه در مرز خط منطقه اسنیورت واقع شده اما تحت نام بیلیک دوزو است. این مرکز خرید که در نزدیکی ایستگاه متروبوس بیلیکدوزو و بزرگراه E-5 واقع شده ، یکی از معتبر ترین مراکز خرید استانبول هست. مارمارا پارک شامل ۱۸۲ فروشگاه، ۴۰ رستوران، یک سالن بزرگ، بازار معروف Bauhaus و سالن بزرگ سینما با بزرگترین نمایشگر IMAX در ترکیه است. مارمارا پارک هر روز هفته با سیلی از بازدید کنندگان مواجه است، با طیف وسیعی از فروشگاه ها و برندها  و انواع رستوران ها برای صرف غذا است که توجه همگان را به خود جذب می کند . این مرکز که در آن شما به راحتی می توانید هر چیزی که به دنبالش هستید را پیدا کنید ، دارای یک مکان مشهور برای کودکان هم هست با تم فضایی  که با ۳ زمین بازی گزینه های سرگرم کننده متفاوت و مطلوبی رو برای کودکان شما فراهم کرده است .

مرکز خرید میگروس یا میگروس مارکت

مرکز خرید میگروس اولین مرکز خرید در بیلیک دوزو بوده و نام خود را از سوپر مارکت بزرگ ۵M Migros گرفته است. مشهورترین محل برای ملاقات مردم در بیلیکدوزو ست. میگروس، که در آن مارک های مشهور قهوه مانند گلوریا جینز، تی چیبو و استارباکس شعبه دارند، مرکز محبوب در میان جوانان با کافه های فضای باز است. میگروس دارای ۱۲۵ فروشگاه، ده ها رستوران و کافه در فضای باز و فضای بسته، و همچنین یک مجموعه سرگرمی بزرگ است. مرکز خرید میگروس به آسانی قابل دسترس بوده و با یک سالن بسیار لوکس بولینگ خصوصی، سالن سینما، زمین های بازی برای بزرگسالان و کودکان و تئاتر مخصوص کودکان، سرگرمی و تفریح را برای سایرین در تمام سنین تضمین می کند. مرکز خرید میگروس در مقابل پارک مارمارا واقع شده و شما می توانید از طریق ایستگاه متروبوس بیلیکدوزو به آسانی به این مرکز خرید دسترسی داشته باشید.

مرکز خرید پرلا ویستا

مرکز خرید پرلا ویستا یکی از بزرگترین مراکز تجاری بیلیکدوزو است که در منطقه بیکنت در بیلیک دوزو واقع شده است. مرکز خرید پرلا ویستا به دلیل طراحی داخلی و خارجی اش یکی از گرانترین مراکز خرید در بیلیک دوزو ست که دارای ۱۲۵ فروشگاه، یک سالن بولینگ، سینما، سالن بدنسازی، ده ها کافه و رستوران هست. مرکز خرید پرلا ویستا که به آسانی قابل دسترس است، فقط ۱۰ دقیقه از بزرگراه E5 فاصله دارد. مرکز خرید پرلا ویستا یکی از مراکزی است که توسط مردم محل در بیکنت بیشتر ترجیح داده می شود، از معماری داخلی با مضمون اروپا  بهره میبره . مرکز خرید پرلا ویستا که درست در مقابل دانشگاه بیکنت واقع شده است ، اهمیت خاصی برای دانش آموزان این منطقه دارد.

بیمارستان ها و مراکز درمانی منطقه بیلیکدوزو

نام شماری از مهمترین بیمارستانهای منطقه بیلیکدوزو

به عبارت زیر هستن

بیمارستان دولتی بیلیک دوزو

(Beylikdüzü State Hospital)

بیمارستان تخصصی و بین المللی استانبول (خصوصی)

(ÖZEL MEDİCANA INTERNATİONAL İSTANBUL HASTANESİ)

بیمارستان تخصصی مدیلیف بیلیک دوزو (خصوصی)

(ÖZEL MEDİLİFE BEYLİKDÜZÜ HASTANESİ)

بیمارستان دختر بیلیکدوزو (خصوصی)

(ÖZEL BEYLİKDÜZÜ KOLAN HASTANESİ)

مرکز جراحی تخصصی بیکنت (خصوصی)

(ÖZEL BEYKENT CERRAHİ TIP MERKEZİ)

مرکز تخصصی دهان و دندان مروارید بیلیکدوزو

ÖZEL ESNAN BEYLİKDÜZÜ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

مرکز بهداشت و درمان دهان و دندان بیلیکدوزو

( BEYLİKDÜZÜ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZi)

بیمارستان تخصصی چشم بیلیکدوزو

(ÖZEL DÜNYAGÖZ HASTANESİ BEYLİKDÜZÜ )

البته علاوه بر بیمارستانها و مراکز درمانی مختلفی که در این منطقه وجود دارد ، بزودی یک بیمارستان دولتی بسیار بزرگ هم احداث خواهد شد. بیمارستان بزرگ دولتی بیلیک دوزو در کنار تعداد زیادی بیمارستان و مراکز درمانی خصوصی و لوکس، نیازهای درمان و داروی ساکنان رو برآورده میکنند.

مدارس و مراکز آموزشی منطقه بیلیکدوزو

برای خانواده های مهاجر و شهروندان خیلی مهم هست که مراکز آموزشی این منطقه کاملا مدرن بوده و روزبروز درحال توسعه میباشند. مدارس ترک دولتی، غیر انتفاعی و اینترنشنال برای کودکان و نوجوانان ترک و غیر ترک از دیگر امکانات موجود در بیلیک دوزو است. در زیر نام برخی از مشهورترین مدارس منطقه آورده شد.

مدارس خصوصی فینال

(Özel Final Okulları)

مجموعه مدارس اقیانوس بی انتها (خصوصی)

(Özel Beykent Okyanus Okulları)

کالج خصوصی آرو

(Özel Arev Koleji)

کالج خصوصی آداک نت بیلیک دوزو

(Özel Beylikdüzü Adakent Koleji)

مجموعه مدارس بیلیکدوزو موفق باشی (خصوصی)

(Özel Beylikdüzü Uğur Okulları)

مجموعه مدارس بیلیکدوزو مدرسه من (خصوصی)

Özel Beylikdüzü Mektebim Okulları

مجموعه مدارس سلطان فاتح(خصوصی)

Özel Sultan Fatih Okulları

دانشگاههای منطقه بیلیکدوزو

دانشگاه بیکنت بیلیکدوزو

(Beykent Üniversitesi,Beylikdüzü)

دانشگاه آنادولو

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

رستوران ها و کافه های منطقه بیلیکدوزو

با افزایش کافه ها، رستوران ها و مراکز تفریحی در طول ساحل، طبیعت و انسان ،رنگهای مختلفی را باهم تلفیق کرده و برای پذیرایی از شما آماده خواهند بود. اگر به دنبال منطقه ای امن و خوش آب و هوا و نزدیک به دریا هستید که لحظات خوشی را در کنار خانواده سپری کنید منطقه بیلیک دوزو در استانبول میتواند یکی از گزینه های پیشنهادی مناسب شما باشد. هنگام راه رفتن در خیابانهای سرسبز بیلیکدوزو، بوی طبخ غذاهای لذیذ ترکی مثل دونر کباب و ایزگارا کانات، مشام شما را قلقلک خواهد داد و رستوران داران خوشرو و مهمان نواز ترک، شما را به صرف غذا دعوت خواهند کرد. در رتبه بندی سازمان جهانی غذا، ترکیه یکی از غنی ترین سفره های جهان را دارا می باشد بنابراین غذا خوردن یکی از تفریحات مردمان ترکیه به حساب می آید.

فست فود فروشیهای معروف زنجیره ای دنیا نیز مانند مک دونالد، KFC، برگر کینگ و پیتزا هات ، چندین شعبه در بیلیکدوزو دارند. بزرگترین فضای نمایشگاهی استانبول که به نام  TÜYAP معروف است در همجواری بیلیکدوزو و اسنیورت قرار دارد و به همین دلیل هتلهای ۵ ستاره و لوکس با کیفیت بالا و دارای استخرهای روباز و بسته، رستورانها، کافه ها … آماده سرویس دهی به تجار و بازرگانان از سراسر دنیا هستند. پارک بزرگ “یاشام وادیسی” که از قلب بیلیک دوزو تا ساحل را در برمیگیرد، ساحل لوکس و شیک  West Marina و پارک ساحلی گورپینار ویژگی هایی هستند که کمتر منطقه ای در استانبول از این ویژگی برخوردار است.

وسایل حمل و نقل عمومی در بیلیک دوزو

در منطقه ی بیلیک دوزو دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو بوس، اتوبوس ،دلموش( مینی بوس) و تاکسی بیست و چهار ساعته است.

ساکنان منطقه بیلیکدوزو برای دسترسی به مناطق مختلف شهر میتونن از تاکسی و وسایل حمل و نقل عمومی مثل متروبوس استفاده کنند و در کمترین زمان ممکن به مقصد مورد نظر برسند. خط ویژه متروبوس، به مسافران این امکان رو میده که بدون دغدغه از معطلی در ترافیک به کارهای خود برسند و یا در سطح شهر به گردش بپردازن. به تعبیری در عین برخورداری از هوای مطبوع داخل اتوبوس و دیدن مناظر زیبای شهر استانبول میتونید در کمترین زمان ممکن حتی سریعتر از تاکسی های تندرو به مرکز شهر دسترسی داشته باشید. انتهای خط متروبوس که از بشیکتاش و حتی دورتر از سوئیت چشمه در سمت آسیایی شروع میشه و تمام مسیر رو در اتوبان E5 طی میکند، به بیلیکدوزو ختم میشه.

در این منطقه هنوز خطوط مترو تردد نداره و تراموا نیز موجود نیست. اما قراره در آینده خط مترو کشیده شود.

ایستگاه های مترو باس:( مشترک با منطقه اسنیورت)

ایستگاه هادم کوی (Hadımköy)

ایستگاه جمهوریت محله (Cumhuriyet Mahallesi)

ایستگاه شهرداری بیلیکدوزو (Beylikduzu Belediye)

ایستگاه بیلیکدوزو(Beylikdüzü)

ایستگاه گوزل یورت(Güzelyurt)

ایستگاه حرامی دره(Haramidere)

خرید ملک در بیلیک دوزو

بر اساس اطلاعاتی که شهرداری منطقه منتشر می کند و صحبت های دفاتر فروش ملک در منطقه بیلیک دوزو قیمت مسکن در این منطقه ، که یکی از مناطق با ارزش در استانبول نامیده میشود ،  رو به افزایش است.  در حقیقت بیلیکدوزو ، تبدیل شده به منطقه ای که با ساخت و سازهای شهری برنامه ریزی شده خود و همچنین سیستم حمل و نقل متروبوس زنجیرلی کویو- بیلیکدوزو از سال ۲۰۱۲ مورد توجه شهروندان ترک و مهاجران به خصوص ایرانیان مهاجر قرار گرفته است . این منطقه که به دلیل پتانسیل بالقوه خود توجه سرمایه گذاران رو هم به خود جلب کرده ، با ورود خط مترو باکرکوی- آوجیلار- اسنیورت-بیلیکدوزو-بیوک چکمجه ، به مکانی حتی با ارزش تر نیز تبدیل خواهد شد. بیشتر پروژه های بیلیکدوزو دارای محوطه و امکانات رفاهی لوکس مانند تجهیزات ورزشی و استخر و حمام ترکی و….هستند.

با توجه به داده های آماری، محله گورپینار با بالاترین نرخ اجاره سالانه به ۳۹ درصد افزایش قیمت رسیده است ، در حالی که در محله عدنان کهوه چی، خرید منزل با افزایش روبرو شده است.

پروژه های مارک نیز در بیلیک دوزو به سرعت در حال افزایش هستند. در حال حاضر، بسیاری از پروژه های ساخت و ساز برندهای مطرح در این منطقه به پایان رسیده است. وقتی در آمار فروش بیشتر دقت کنیم، آپارتمانهای ۳ خوابه از اقبال بیشتری برخوردارند و بعد از آن نیز ۲ خوابه ها با استقبال زیادی روبرو بودند.

  • قیمت واحد ها نرمال آپارتمان دست دوم و نوساز از حدود ۲۵۰ هزار لیر تا ۴ میلیون لیر
  • قیمت واحدهای داخل مجتمع و رزیدانس دست دوم از ۳۹۰ هزار لیر تا۴ میلیون لیر(مثل : کاله کنت – آکتل – کوبیست – وان لایف – هیلال کوناکلاری )
  • قیمت واحد داخل مجتمع نوساز از حدود ۴۵۰ هزار لیر تا ۱۳ میلیون لیر

این پروژه ها در محله های باریش – بیکنت – گورپینار – عدنان کهوه چی – مارمارا و ساحیل بخاطر شرایط مناسب برای سرمایه گذاری بیشتر هستند .  گرچه که ممکنه اینطور به نظر بیاید که محله هایی مانند کاواکلی ،گورپینار و یاکوپو، هنوز بطور کامل ساخته نشدند و یا کمی از بافت قدیم خود را حفظ کردند، اما در عوض محله های عدنان کاهوه جی ، باریش و جمهوریت و مارمارا جزو استاندارد ترین محله های استانبول برای زندگی هستند.

 

 

مقایسه پروژه ها