1401/12/27
19

منطقه duzce لواسان ترکیه کجاست؟

Previous Next

معرفی شهر دوزجه

یکی دیگر از استان های توریستی ترکیه دوزجه Düzce می باشد که با توجه به موقعیت جغرافیایی آن ، راحت ترین دسترسی را برای مسافران دارد. هر ساله از طرف ایران و دیگر نقاط جهان گردشگران زیادی برای بازدید از این استان سفر می کنند. برای آشنایی بیشتر با این شهر زیبا با ما همراه شوید؛ در ادامه ی مطلب اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار می دهیم.

ویژگی های استان دوزجه

یکی از استان های تازه تاسیس در کشور ترکیه می باشد که قدمت آن زیاد نیست و در این سال های اخیر ایجاد شده است.

  • این شهر دقیقا در میان آنکارا و استانبول قرار دارد به گونه ای که فاصله آن از زاویه شرقی با آنکارا چیزی حدود ۲۴۰ کیلومتر می باشد و فاصله آن با استانبول از سمت غرب در حدود ۲۳۰ کیلومتر خواهد بود.
  • مسافران این منطقه می توانند از جاذبه های گردشگری، تاریخی و مذهبی بسیار زیبایی همچون: دریاچه آبانت ، کوهستان های یخی کارتالکایا، پارک ملی یدی گولر، پارک طبیعی گولجوک و همچنین شهر مذهبی آقچه کوچه دیدن کنند.
  • در این شهر همانند اکثر مناطق دیگر این کشور هوا در زمستان بسیار سرد می باشد و برعکس آن تابستان های گرمی دارد که ایده آل برای بازدید از مکان های مختلف خواهد بود. از محصولات کشاورزی موجود در استان دوزجه می توان به تنباکو، گندم، ذرت و انواع سبزیجات محلی اشاره کرد. االبته با توجه به اینکه از دیرباز صادرات و فروش محصولات کشت شده بیشترین سهم را در اقتصاد کشور ترکیه دارند.

تاریخچه دوزجه پیش از تاسیس تا کنون

دوزجه ی کنونی در حدود ۳ قرن پیش از میلاد محل سکونت مسیحیان ترکیه بوده است و به ایالت بیتینیا تعلق داشته است. سرانجام در سال ۷۴ پیش از میلاد رومیان آن را اشغال کردند و جز اموال آنها شد، حکومت جدید این منطقه را prusias ad hypium نام گذاری کرد. پس از رومیان، بیزانس ها امپراتوری کشور را زیر نظر گرفتند و تا سالیان سال بر آن حکومت نمودند. این حکومت آخرین دوره امپراتوری بر دوزجه قبل از تاسیس بوده است. در استان دوزجه در سال ۱۹۹۹ دو زمین لرزه عظیم اتفاق افتاد که در طی آن کل منطقه تخریب گشت. طبق اطلاعاتی که وجود دارد، مبدا زمین لرزه شهر ایزمیت بوده است که باعث کشته شدن ۸۴۵ نفر و زخمی شدن حدود ۵۰۰۰ نفر از جمعیت این استان شده است.

جاذبه های گردشگری ، معرفی شهر دوزجه

  •  ‌مسجد ۸ ضلعی آقچه کوچه این مسجد به صورت هشت ضلعی با گنبدی که به الهام از چادرهای ترکی قدیمی بنا شده است به خاطر شکل خیلی خاص آن به جاذبه توریستی در ترکیه مبدل شده است. این مسجد که در شهر آقچه کوچه در استان دوزچه در ترکیه قرار دارد و بنایی هشت ضلعی داشته با معماری سلجوقی و گنبد زیبا و خاص آن به الهام از چادرهای ترکی «اتاق» ساخته شده است. ساخت این مسجد در سال 1989 توسط ارگن سوبازي، معمار ترک تبار شروع شد و در سال 2004 از آن بهره برداری شد. سقف مسجد که به الهام از چادرهای ترکی سلجوقی بنا شده و طرح منحصر به فرد گنبد سبب مبدل شدن آن به یک جاذبه گردشگری زیبا در این شهر شده است. این مسجد که در داخل نیز به شکل هشت ضلعی می باشد، فضایی به اندازه 300 متر مربع را در داخل و همچنین 5 هزار متر مربع را در خارج به خود اختصاص می دهد و به طور همزمان ظرفیت برپایی نماز برای 5 هزار نفر در آن وجود دارد.
  •  ‌دریاچه آبانت پارک طبیعت “آبانت” یکی از جاذبه های توریستی کشور ترکیه به شمار می آید که در استان “بولوی” در 280 کیلومتری استانبول و در مسیر بزرگراه استانبول - آنکارا قرار گرفته است و هر ساله میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی خواهد بود. دریاچه آبانت در کنار هفت دریاچه بسیار زیبا به نام های “بیوک گل”، “درین گل”، “سرین گل”، “نازلی گل”، “اینس گل”، “سازلی گل”، “کوچوک گل” قرار گرفته است که بر اثر زمین لرزه ایجاد شده است. در این دریاچه ها هر ساله از یک آپریل تا یک سپتامبر امکانات ماهیگیری برای توریست ها وجود دارد. دریاچه آبانت زیباترین و معروف ترین دریاچه این منطقه می باشد. این دریاچه در فصل تابستان با پوششی از نیلوفرهای آبی و همچنین درختان کاج بلند در اطراف خود، منظره ای فوق العاده و زیبا را برای گردشگران ایجاد می کند. همچنین ماهی های قزل آلای دریاچه آبانت بسیار معروف و خوشمزه می باشد. این هفت دریاچه 500 هکتار مساحت دارند و پارک ملی آبانت نیز با مساحت 2019 هکتار یکی از بهترین تفرجگاه های استانبول به شمار می آید. در این منطقه انواع امکانات رفاهی همچون رستوران، خانه های ییلاقی برای اجاره یافت می شود پس اگر به گشت و گذار در طبیعت علاقه دارید ، این منطقه و خانه های ییلاقی اش را فراموش نکنید.
  • ‌کوهستان کارتالکایا و مرکز اسکی کارتالکایا

(Kartalkaya)مانند مرکز اسکی اولوداغ (Uludag)، مرکز اسکی پالاندوکن (Palandoken) و مرکز اسکی ارجییِس (Erciyes)، مرکز  اسکی کارتالکایا یکی از محبوب ترین مناطق تعطیلات زمستانی در سال های اخیر به حساب آمده است.این منطقه که            محبوب اسکی بازان می باشد، با امکانات مدرن و دامنه های مناسب، پایتخت گردشگری زمستانی شده است. علاوه بر  این، جنگل های کاج اطراف آن باعث شده هوای منطقه بسیار خوب و تازه شود.

  • پارک ملی یدی گولر پارک ملی یدی‌ گولر ترکیه در فاصله 42 کیلومتری مرکز استان بولو ساخته شده است و سالانه در فصل پاییز، با طبیعت بکر و رنگارنگ پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی می باشد. در این پارک 7 دریاچه به اسامی؛ بیوک گول، سرین گول، درین گول، نازلی گول، کوچک گول، اینچه گول و سازلی گول وجود دارد. سازمان حفاظت از محیط زیست و پارکهای ملی ترکیه نیز اقدام به نوسازی و تعمیر معابر، نصب سطل آشغال و تاسیس پارکینگ خودروها و همچنین سیستم های الکتریکی در این منطقه و امکانات خوبی برای میزبانی از گردشگران ایجاد کرده است. پارک ملی یدی گول که در شمال استان بولو و جنوب استان زونگولداک ، در زمینی به مساحت حدودا 1623 هکتار بنا شده است که در سال 1965 به عنوان پارک ملی مشخص شد. یدی گول با جنگل های مختلف طبیعی، دریاچه ها، آبشارها، تنوع گیاهی و غنای حیات وحش یکی از مراکز مهم گردشگری کشور به حساب می آید. این پارک در 232 کیلومتری آنکارا قرار دارد.

این پارک ملی در نتیجه تجمع آبهای زیرزمینی و سطحی ایجاد شده است. آبهای سطحی و زیر زمینی با همدیگر ارتباط زیادی دارند. این هفت دریاچه به ترتیب در فاصله های مختلف و از شمال به جنوب در 1500 متر این منطقه قرار دارند. پارک ملی یدی گول به عنوان یک ثروت ملی و طبیعی به حساب می آید. در این پارک ملی امکاناتی همچون 21 اتاقک، یک بوفه، یک رستوران روستایی، یک مسجد، 3 توالت، 3 وضوخانه ، یک اتاق مخصوص شیردهی به کودکان ، 4 ساختمان نگهبانی، یک ساختمان اداری و همچنین 2 کلبه نگهبانی وجود دارد. خدمات زیرساختی مانند جاده، آب و برق آن نیز همگی کامل هستند.

مقایسه پروژه ها